A második nap – a szokásoknak megfelelően – a szakmai előadásokkal folytatódott.
A délelőtti plenáris konferencia első részében Cegléd városáé volt a főszerep. Elsőként Reznák Erzsébet, a Kossuth Múzeum nyugalmazott igazgatója mutatta be Cegléd korai történetét, várossá alakulását és fejlődését, a birtokosi viszonyok változását és annak a városra gyakorolt hatását, valamint Kossuth szerepét a város életében. Zakar József, a Kossuth Múzeum jelenlegi igazgatója Cegléd településszerkezetének változásait, építészetének történetét és nevezetes történeti épületeit mutatta be vetítettképes előadás keretében, majd Gulyás Zoltán, a gimnázium igazgatója tárta a hallgatóság elé a Kossuth Gimnázium épp most befejezett felújítását, rengeteg gyönyörű képpel illusztrálva előadását. Végül dr. Ecseri Károly egyetemi tanár beszélt Cegléd különleges növényeiről.
A délelőtt második fele általánosabb örökségvédelmi témákkal folytatódott. Elsőként Dobosyné Antal Anna építész, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság főtitkára, a Népi építészeti szakbizottság elnöke mutatta be a Népi Építészeti Program kidolgozását és jelentőségét, felhívva a jelenlévők figyelmét a programban rejlő lehetőségekre a települések értékes régi népi épületeinek megőrzésében és felújításában. Majd Ghyczy Gabriella a Kulturális Örökség Napjai országos koordinátora mutatta be a programot, az abban rejlő lehetőségeket a helyi közösségek és a nagyobb társadalom számára nyújtott lehetőségeket, majd felhívta a helyi városvédő közösségeket a csatlakozásra. Szebeni Dávid, a Településfejlesztési Szövetség elnöke pedig arról tartott előadást a CEURES kutatásukra támaszkodva, milyen tényezők határozzák meg városaink, falvaink jövőjét a következő években, bemutatott néhány alulról szerveződő közösségi kezdeményezést is Közép-Európából, amelyek jó példát adnak településeink megóvására, alkalmazkodó és ellenálló képességük erősítésére. Végül Millisits Máté művészettörténész elemezte a ceglédi Kossuth-szobor művészettörténeti jelentőségét, az alkotást tágabb környezetben vizsgálva.
A délután – szintén a szokásoknak megfelelően – szekcióülésekkel folytatódott. A Képző- és iparművészet szekció Millisits Máté, a Helyi értékeink, épített és környezeti örökségünk szekció Badud László, a Környezetvédelem szekció Vinczéné Balogh Magdolna, az Ifjúsági tagozat szekció pedig Pinczésné Kiss Klára elnökletével beszélte meg a területek eredményeit, gondjait, majd fogalmazott meg ajánlásokat az országos tanácskozás plenáris ülése számára.
Az este a Podmaniczky-díjak és a jubiláló egyesületek emléklapjainak ünnepélyes átadásával kezdődött, majd bemutatkozott és átvette a vándorbotot a Város- és Faluvédők XLII. Országos Találkozójának helyszínt biztosító Gyula városa. Az estét Banai Szilárd dzsesszzenész kiváló koncertje és dr. Csáky András, Cegléd város polgármesterének jó hangulatú fogadása zárta.
Be First to Comment